LeadersIn

LeadersIN 5. edycja – warsztat integracyjny dla mentees

21 i 22 października, 2019 r. podczas warsztatów wprowadzających dla mentees 5 edycji Programu LeadersIN miało okazję poznać się 55 aspirujących liderek z 25 firm. Ich pierwsze spotkanie odbyło w siedzibie jednej z firm uczestniczących w programie – JLL w Warsaw Spire.

Uczestniczki przywitała Ela Raczkowska CEO Vital Voices.

Każda z pań miała okazję opowiedzieć o sobie i swoich oczekiwaniach względem programu. Potrzeba zatrzymania i przyjrzenia się sobie, utrzymanie motywacji w okresie transformacji, poszukiwanie work-life balance i potrzeba zmiany to najczęściej powtarzające się wypowiedzi. I już od początku program odpowiedział na potrzebę wypowiadaną najczęściej – pragnienie różnorodności. Okazało się, że wśród uczestniczek są wielbicielki szybkich samochodów, starych mercedesów, mieszkania w lesie, psów i gry na perkusji, administratorka FanPage George’a Michaela, tancerka flamenco, pływaczka, biegaczka startująca w maratonach, trenująca krav magę oraz praktykująca medytację dynamiczną.

Pierwszą część warsztatu poprowadził Tomasz Sławiński, ekspert mentoringu, coach, trener oraz social media menedżer z firmy szkoleniowej Kingmakers.  Uczestniczki programu komentowały, że mentoring został im przedstawiony w sposób, który sprawił, że poczuły się jak księżniczki z bajki.  Tomasz Sławiński pokazał, że mentoring może być jak odczarowanie, przebudzenie zaklętej piękności. Mentor ma szansę stać się czarodziejem, uwalniającym naturalną moc liderki. Podczas właściwie przebiegającego procesu, dzięki partnerskiej relacji mentora i mentee dochodzi do transformacji wewnętrznej i przełomu, na przykład zmiany paradygmatu w zarządzaniu merytorycznym, współpracy, stylu komunikacji, przywództwa. Mentees żartowały, że nie bez powodu program trwa 9 miesięcy – efektem procesu monitoringowego może być bowiem nowa, jeszcze lepsza wersja liderki. Mentees wiedzą już, jak się przygotować, aby w pełni skorzystać ze współpracy z mentorami.

W drugiej części Pracownia Gier Szkoleniowych poprowadziła interesującą rozgrywkę, w efekcie której liderki mogły sprawdzić na czym koncentrują się w swoich działaniach- na strategii, na sobie, na innych? Gra „Barnga” oparta na założeniach teorii Daniela Golemana, dotyczącej roli inteligencji emocjonalnej w przywództwie, od początku wzbudziła wiele emocji. Tym bardziej, że w czasie jej trwania można było porozumiewać się tylko na migi. Po zakończeniu ostatniej rundy, podczas omówienia rezultatów ćwiczenia, jasną stała się dla wszystkich główna przyczyna zaskoczenia, które można było obserwować na twarzach grających. Okazało się, że – jak to w życiu – przy każdym stoliku obowiązywały inne zasady. Wnioski z gry warto zabrać do realnego życia każdej liderki: popłaca otwartość na innych, szukanie efektywnego sposobu komunikacji, cykliczne weryfikowanie obowiązujących zasad i omawianie kwestii, które wydają się oczywiste.

W wieczornej części spotkania mentees dzieliły się swoimi wrażeniami i pogłębiały nawiązane relacje w mniej oficjalnej atmosferze, podczas koktajlu w pobliskim Hotelu Sheraton. Jednak kluczowym elementem wieczoru było spotkanie z trzema uczestniczkami poprzedniej edycji programu: Justyną Duszyńską (RASP), Anną Wiącek (Deloitte) oraz Justyną Adamczewską (Orange), które opowiedziały czym był dla nich udział w programie i co im dał mentoring. Poza wiedzą merytoryczną i ciekawymi kontaktami również silne relacje, poczucie przynależności i świadomość wsparcia grupy. Z nawiązanych relacji (z mentorami i mentees) korzystają do dziś. Udzieliły również rad jak zwiększyć korzyści z uczestnictwa poprzez tworzenie społeczności (grupy w mediach społecznościowych, wspólne wyjazdy).

Drugiego dnia gospodarzem warsztatu był, goszczący nas w swojej siedzibie, BNP Paribas S.A. Wystąpienie „Siła kobiet. Poczucie własnej wartości” poprowadziła Dorota Warakomska – politolożka, z charakteru dziennikarka, była szefowa Panoramy, coach, autorka książek i artykułów prasowych – która bardzo lubi mówić o tym, że siła jest w nas. Jednym z elementów sukcesu liderki jest jej pewna siebie postawa. Nawet jeśli nie czujemy 100% naszej mocy, warto trochę grać, a w międzyczasie ćwiczyć przed sobą i innymi, aby nasz wizerunek był zgodny z naszymi zamierzeniami. Warto pamiętać o wskazówkach jakie przekazała uczestniczkom: o budowaniu samoświadomości, o swoich zasobach i wartościach, przyznaniu sobie prawa do popełniania błędów (bo przecież ideały nie istnieją), wierze w to, że potrafią albo, że potrafią się nauczyć, zaufaniu do siebie – to my jesteśmy ekspertkami w naszych sprawach, autentyczności i asertywności, pozytywnym nastawieniu, odpowiedzialności za swoje życie i bycie ważną dla siebie samej. Być może to oczywiste, ale warto zwrócić również uwagę na wygląd, zachowanie, stosunek do innych, język ciała, głos, sposób mówienia i poprawność językową. Dobrze jest praktykować pewność siebie, choćby przed lustrem.

Edward Stachura śpiewał „życie to jest teatr”, a Dorota Warakomska poradziła: „fake it until you make it”.

Podczas kolejnego warsztatu prowadzonego przez certyfikowane trenerki FRIS współpracujące z Vital Voices oraz LeadersIN – Annę Gruszecką z Talent Diversity i Lidię Sykucką mentees poznały model FRIS, nowe, polskie narzędzie diagnostyczno – rozwojowe, dzięki któremu możemy określić swój naturalny sposób myślenia i działania. Za pomocą ćwiczeń uczestniczki zidentyfikowały swój styl myślenia i poznały swoje supermoce, czyli naturalne predyspozycje i preferowane sposoby działania. Wiedza ta będzie im przydatna w dalszej pracy rozwojowej, budowaniu własnych zespołów oraz w życiu osobistym. Uzyskały użyteczne wskazówki, jak komunikować się z osobami reprezentującymi inne niż ich, sposoby myślenia, co będzie dla nich, liderek, niezwykle przydatne w pracy zawodowej.